Last Post by Elrohwen at 10/16/2012 7:18 AM (4 Replies)
|
Author Messages

User is Offline pitbullsNbuns
37 posts Send Private Message
10/14/2012 12:51 PM
 I hate buying a tiny bag of hay that "might" last a week for $6. So im buying a bale for $7 but what kind do I get/can they have? Im not sure what kinds our feed store carries

User is Offline Sam and Lady's Human
2006 posts Send Private Message
10/14/2012 2:17 PM
Most feed carry timothy I believe. Just a note, I bought a bale from the feed store and it was buggy, dusty and the bunnies hated it, so it was a waste.

User is Offline RabbitPam
South Florida
Forum Leader
10549 posts Send Private Message
10/15/2012 6:39 AM
You can buy "mini bale" hay from the BB store. It's half the size, but lasts...and lasts...and lasts for months. They come in about 4-6 kinds that are very carefully packed for BB so have no dirt or bugs, unlike a horse feed store. I love them because they are small enough to store in the house, but expand after you cut the strings and continue to use. Timothy is the standard to get until you know your bunny prefers something else. (Mine loved Oat, which is tougher. Some bunnies prefer Orchard Grass, which is much softer.)
 photo CarrotCrop100x500BBSiggy_zps0f2147e4.jpg Have your people call my people. We'll do carrots.

User is Offline Kokaneeandkahlua
Edmonton, Alberta; Canada
Forum Leader
11427 posts Send Private Message
10/16/2012 4:56 AM
Regarding the bales-really anything. Most bales are mixed where I come from and have little to no alfalfa content. You want them to be 'baled with no rain' and horse quality (cow quality is not good enough) and that's it!

I buy mine from local farms that I find on Kijiji. I just bought 6 bales (about 700lbs of hay) for 24$.
Photobucket Photobucket Photobucket Kokanee & Chuck My Bridge Bunnies-you left paw prints on my heart

User is Offline Elrohwen
Hudson Valley, NY
Forum Leader
7322 posts Send Private Message
10/16/2012 7:18 AM
Any horse quality hay with little to no alfalfa is good.

I buy a 50lb box for $60. It's expensive, but cheap compared to the little bags and lasts at least 6 months with two buns (and they waste a ton of their hay - pulling it out of hay racks and peeing on it)
- Elrohwen


---